Umění fyzioterapie 4
Celistvý pohled na problematiku dýchání. Teorie a praktické zkušenosti z fyzioterapie, respirační fyzioterapie, neurologie, psychiatrie a jógy. Více
Kód produktu: UMFYZ 4Doprava a platba
Celistvý pohled na problematiku dýchání. Teorie a praktické zkušenosti z fyzioterapie, respirační fyzioterapie, neurologie, psychiatrie a jógy.
Dýchání je první a poslední akt života, na němž závisí naše bytí - kvalitní dýchání je předpoklad pro spokojené žití a je obrazem rovnováhy. Ať už dýcháme nádherně čistý vzduch vysokých hor nebo vzduch velkoměsta, náš dech harje zásadní roli v tom, jaký prožíváme život. Dech, i náš postoj k němu, je velmi důležitý. Dech může být různý, během dne se mění - může být hluboký a silný, jemný a téměř neznatelný, rychlý nebo pomalý... Ať už dech, jeden z nejvzácnějších darů, vypadá jakkoli, měli bychom jej náležitě ocenit. Dech je přeci sám život - když svůj dech vnímáme, dozvídáme se, jaký život skutečně žijeme.
O umění správného dýchání pojednává současné 4. číslo časopisu Umění fyzioterapie. Příprava tohoto čísla byla právě taková jako samotné dýchání. Dobrodružství se zrozením nového čísla nám přineslo mnohá obohacení. Z občasného zadýchání jsme dosáhli harmonie a ve výsledku toto nové číslo klidně, snadno a lehce dýchá, za což všem zúčastněným velice děkujeme. Téma dýchání otevírá Bc. Clara Lewitová, který svým Dechem inspiruje a pomáhá nám uvědomit si hlubší souvislosti v celku. Doc. PaedDr. Libuše Smolíková, Ph.D. tvůrkyně respirační fyzioterapie, pro nás sepsala dva přehledové články, v nichž čtenáře podrobně seznamuje s terapií dětí a dále poukazuje na přesah tohoto odvětví našeho oboru. Respirační fyzioterapii obohacuje svými poznatky také Mgr. Kateřina Neumannová, Ph.D., která ve svém článku popisuje, jak dýchací svaly trénovat při léčbě dýchacích poruch. Prof. MUDr. Jaroslav Opavský, CSc. popsal ze svého odborného pohledu velmi cenné, ale málo probádané téma - vztah autonomního nervového systému k dýchání. O své zkušenosti z terapie kriticky nemocných pacientů se podělila Mgr. Petra Bastlová, Ph.D. a poukázala, jak důležitou roli u pacientů se selháváním životních funkcí fyzioterapeut hraje. Mgr. Kateřina Macháčková, Ph.D. do svého článku vnesla praktický pohled respirační fyzioterapie při léčbě pacientů po cévní mozkové příhodě. O tom, jak dýchání ovlivní posturu a jak postura ovlivní dýchání, se podrobně rozepsal PhDr. Jiří Čumpelík, PhD. a umožnil nám tak jasněji nahlédnout do fungování našeho těla. Velkým překvapením tohoto čísla je vzácný rouhovor s profesorem MUDr. Stanislavem Grofem, který se přenesl do příjemného povídání, ve kterém jsme se více dozvěděli o holotropním dýchání. S dýcháním je neodmyslitelně spojená jóga - jogínka Lenka Oravcová ve svém článku poukazuje na některé důležité souvislosti.
Přejeme si, ať se Vám číslo líbí, ať Vás obohatí a inspiruje. Všem autorkám a autorům, kteří se na tvorbě čísla s tématem dýchání podíleli, velice děkujeme. Díky nim si naši práci zpestřujeme a rozšiřujeme své obory.